33028, м. Рівне, вул. Замкова, 29

15-07-2015

Про стан надання правової допомоги громадянам області управліннями юстиції у І півріччі 2015 року


     Значна роль у забезпеченні реалізації державної правової політики розвитку правової інформації, формування у громадян правового світогляду, підвищення правової культури населення, створення умов для набуття широкими верствами населення правових знань та навичок у їх застосуванні,   належить органам юстиції.

     Так відповідно, протягом І півріччя 2015 року діяльність Головного територіального управління юстиції з питань правової освіти населення, була спрямована на виконання заходів, передбачених Національною програмою правової освіти населення та Регіональної програми правової освіти області на 2011 – 2015 роки, якими передбачається робота безкоштовних громадських приймалень для надання правової допомоги малозахищеним верствам населення. Адже для пересічного громадянина велике значення має саме надання безкоштовної юридичної допомоги, бо правова допомога, що надається адвокатами чи юридичними фірмами, на жаль, сьогодні доступна далеко не всім категоріям населення (значна частина громадян фактично мають статус малозабезпечених і не мають реальної можливості отримувати платну правову допомогу). Саме з цією метою в тісній співпраці з органами виконавчої влади і місцевого самоврядування в області працюють громадські правові приймальні та юридичні клініки, постійно діючі та виїзні консультативні пункти. Громадські правові приймальні створені при районних державних адміністраціях, виконкомах міських та сільських рад, районних, міських і міськрайонному управліннях юстиції, відділах ДРАЦС та громадських організаціях.

     З метою забезпечення правового захисту громадян шляхом надання безкоштовних консультацій при управліннях юстиції в області створено і діє 19 громадських правових приймалень.Відповідальні працівники органів юстиції беруть участь у роботі 34 громадських приймалень по наданню безкоштовної правової допомоги. Найбільша кількість приймалень, в роботі яких беруть участь працівники органів юстиції є у Сарненському (6),  Зарічненському (4), Корецькому, Млинівському та Костопільському по 3 районах.

    Потрібно відмітити, що наказом Головного територіального управління юстиції у Рівненській області  при управлінні юстиції організована робота громадської приймальні для надання малозахищеним верствам населення безоплатної первинної правової допомоги та затверджено графік роботи громадської приймальні. Громадська приймальня в роботі керується Порядком роботи громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 21.09.2011 року № 3047/5 і зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22 вересня 2011 року за № 1114/19852. Графік роботи громадської приймальні  розміщено в приміщеннях управління юстиції та доводиться до відома громадян шляхом опублікування в місцевих засобах масової інформації. Громадська приймальня Головного територіального управління юстиції знаходиться за адресою: м.Рівне, вул.Замкова 22А.

     У роботі приймальні  беруть участь також  працівники відділу ДВС, ДРАЦС,  нотаріату, відповідно до графіка, який затверджується начальником управління.      

     Протягом І півріччя 2015 року через громадську приймальню Головного територіального управління юстиції у Рівненській області  безкоштовні консультації правового характеру отримали 334 громадяни, а працівниками територіальних управлінь юстиції за звітний період надано 1359 консультацій, та 183 консультацій у громадських приймальнях, в роботі яких взяли участь працівники органів юстиції.

     За характером правових питань, на які було надано безкоштовні правові консультації у громадських приймальнях найчастіше зустрічаються питання щодо застосування цивільного, земельного, сімейного, спадкового, пенсійного, житлового та трудового законодавства (щодо наслідків порядку спадкування та пропущення строків для прийняття спадщини, питань соціального захисту населення, реєстрації актів цивільного стану, підстав набуття права власності на земельну ділянку, реєстрації права власності, порядку стягнення аліментів та інші); надається допомога у складанні заяв, скарг та інших документів правового характеру; інформується населення про повноваження органів державної влади.

     Крім роботи в громадських приймальнях за місцем розташування, з метою реалізації Законів України «Про звернення громадян» та «Про безоплатну правову допомогу», та з метою надання безкоштовної правової допомоги малозабезпеченим громадянам віддалених населених пунктів області в рамках роботи громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги при управлінні юстиції створений виїзний консультативний пункт Головного територіального управління юстиції у Рівненській області. Прийом проводиться начальником Головного територіального управління юстиції у Рівненській області спільно з керівництвом Управління державної виконавчої служби та Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції Рівненської області. Відповідно до наказу управління юстиції також створено виїзну громадську приймальню з питань нотаріату, яка проводить виїзний прийом громадян (протягом цілого робочого дня) у віддалених населених пунктах чи районах, які не забезпечені нотаріальними послугами, за участю працівників відділу нотаріату, начальників районних, міських та міськрайонного управлінь юстиції із залученням приватних нотаріусів для надання юридичної допомоги, консультацій та вчинення окремих видів нотаріальних дій, згідно з вимогами Закону України «Про нотаріат».

     Інформація про графіки роботи діяльності громадських приймалень, виїзних консультативних пунктів розміщується на інформаційних стендах в управліннях юстиції області та веб-сайті Головного територіального управління юстиції у Рівненській області.

     Варто зазначити, що за І півріччя 2015 Головним територіальним управлінням юстиції у Рівненській області року здійснено 18 виїздів та надано 133 консультації.

     Також, у всіх районах області щомісячно згідно графіків роботи, які узгоджені з районними державними адміністраціями, проводяться виїзні прийоми громадян у сільській місцевості міськрайонним та районними управліннями.

     Таким чином, у Рівненській області діють 20виїзних консультативних пунктів, в роботі яких беруть участь працівники органів юстиції, якими за звітний період здійснено 74 виїзди до різних населених пунктів та надано 289 консультацій щодо роз’яснення чинного законодавства.

    Серед актуальних питань, які цікавлять громадян – питання цивільного, спадкового, земельного, сімейного, пенсійного, трудового законодавства, а також надається допомога у складанні документів.

      Важливою формою надання правових консультацій є телефонна «гаряча лінія», які створені та активно працюють як при Головному територіальному управлінні юстиції у Рівненській області так і при районних, міськрайонному та міських управліннях юстиції. Дана форма надання правової допомоги є доступною для громадян, які не можуть відвідати громадську приймальню у зв’язку з фізичною неспроможністю. Зокрема, протягом І півріччя 2015 року працівниками Головного територіального управління надано 33 роз’яснення, а працівниками районних, міськрайонному та міських управлінь юстиції надано 661 роз’яснення.

     Управліннями юстиції здійснюється облік громадян, які звертаються за правовою допомогою до громадської приймальні при управлінні юстиції,  телефонну «гарячу лінію» та під час виїзного консультпункту, який ведеться в журналах реєстрації прийому громадян із зазначенням прізвища, ім’я, по – батькові, адреси, соціального складу, змісту порушеного питання та посилання на нормативно-правовий акт, відповідно до якого надано роз’яснення.

    Варто зазначити, що з  01 липня по всій території Україні Міністерство юстиції відкрило центри з надання вторинної правової допомоги у цивільних та адміністративних справах. Відтепер малозабезпечені громадяни зможуть скористатися послугами безкоштовних адвокатів у цивільних та адміністративних справах (пенсії, соціальні виплати, захист житлових та земельних прав та ін.). Так, у Рівненській області відкрились 3 таких центри:

     Рівненський місцевий центр, знаходиться у м. Рівне по вул. Кавказька, 7 (обслуговуватиме мешканців м.Рівного, м.Острога, Рівненського, Костопільського, Гощанського, Корецького, Здолбунівського та Острозького районів);

      Дубенський місцевий центр, знаходиться у м.Дубно по вул.Грушевського, 171 б (обслуговуватиме мешканців м. Дубно, Дубенського, Радивилівського, Млинівського та Демидівського районів);

     Сарненський місцевий центр, знаходиться у м. Сарни по вул. Широка, 22 (територія обслуговування – м.Кузнецовськ, Сарненський, Володимирецький, Зарічненський, Дубровицький та Рокитнівський райони).

     Правову допомогу в судах малозабезпеченим надаватимуть кваліфіковані адвокати, які відбиралися в порядку конкурсу комісією управління юстиції.

     Враховуючи сучасні вимоги до швидкого отримання об'єктивної інформації, управлінням юстиції забезпечується робота офіційного веб сайту Головного територіального управління юстиції у Рівненській області, робота якого дає можливість громадянам ознайомитися з інформацією про діяльність управління та  його структурних підрозділів.